Aromaterapia na lepszy sen

Aromaterapia polega na używaniu zapachów, które mają znany i realny wpływ leczniczy na ciało. Ta metoda jest zwykle stosowana w celu ułatwienia odprężenia, ale jest również przydatna w leczeniu zaburzeń snu.  Aromaterapia to terapeutyczne wykorzystanie olejków eterycznych w celu ukojenia i uzdrowienia, i jest to jedna z najszybciej rozwijających się terapii uzupełniających w świecie zachodnim.

Zapach jako Twój sposób na dobry sen:

W aromaterapii olejki eteryczne stosuje się miejscowo, a nie wewnętrznie.  Mówi się, że olejki eteryczne ożywiają obszar mózgu, znany jako układ limbiczny, który zarządza nastrojem i emocjami.  Mocne naukowe poparcie dla aromaterapii jest niewystarczające, ale bez wątpienia istnieją informacje, że wiele osób uważa ją za kojące uzupełnienie innych środków samopomocy w celu złagodzenia stresu, promowania zachowań relaksacyjnych i pomocy w zasypianiu jako część przygotowań przed snem. Więc może wolisz spróbować.

Aby pomóc w przywróceniu spokojnego snu, możesz spróbować użyć olejków eterycznych jeden po drugim lub w połączeniu.  Olejki eteryczne są zwykle dostępne w sklepach ze zdrową żywnością, a obecnie wiele aptek oferuje różne olejki.  Najczęściej zalecanym olejkiem wspomagającym sen jest lawenda, ale istnieje wiele innych olejków, które mogą mieć działanie kojące.

Spróbuj dodać kilka kropli olejku eterycznego do ciepłej wody do odprężającej kąpieli lub kąpieli stóp albo spryskaj olejkiem chusteczkę lub małą poduszkę.  Równie dobrze możesz użyć kilku kropli do dyfuzora ciepła w pobliżu łóżka, aby rozproszyć zapach w pokoju lub użyć specjalnie wykonanego pierścienia, który można umieścić na żarówce elektrycznej lampki nocnej;  ciepło żarówki powoduje cyrkulację zapachu.

Równie dobrze możesz spróbować połączyć relaksujące korzyści aromaterapii i masażu, tworząc własny pachnący olejek do masażu.  Rozcieńczyć jedną do trzech kropli olejku eterycznego na łyżeczkę bezzapachowego oleju nośnikowego, takiego jak olej migdałowy lub z pestek winogron.  (Nie używaj nierozcieńczonego olejku eterycznego, nakładając go bezpośrednio na skórę.) Ponieważ niektóre osoby są bardziej wrażliwe na olejki niż inne, zacznij z najmniejszą ilością i eksperymentuj, aż ustalisz kombinację, która działa najlepiej dla Ciebie.

Badania zaczynają potwierdzać uspokajające właściwości lawendy.  Odkryto, że wydłuża całkowity czas snu, przyspiesza głęboki sen i sprawia, że ​​ludzie czują się ożywieni.  Wydaje się, że działa lepiej w przypadku dorosłych kobiet, być może dlatego, że kobiety mają bardziej intensywną modalność węchową.

Zaletą lawendy jest to, że szybko zaczyna działać.  Jeszcze raz spróbuj umieścić saszetkę z lawendą pod poduszką lub umieść jedną lub dwie krople olejku lawendowego w chusteczce.  Lub dodaj kilka kropli olejku lawendowego do kąpieli – spadek temperatury ciała po ciepłej kąpieli pomaga również w lepszym śnie.

Równie dobrze możesz zrobić słodko pachnącą poduszkę do spania.

Przyjemny zapach wypełniający twoje nozdrza, kiedy kładziesz się do łóżka, może pomóc ci przenieść się do krainy snów.  Perfumowana poduszka to jeden ze sposobów na uzyskanie tego efektu.  Aby stworzyć pachnącą poduszkę, możesz naturalnie spryskać swoją zwykłą poduszkę odrobiną olejku eterycznego.  Ale równie dobrze możesz stworzyć wypełnioną ziołami poduszkę do spania, mieszając aromatyczne zioła i wszywając je w mały kawałek miękkiej tkaniny.

Najlepiej, aby poduszka była skromna i płaska, abyś mógł wsunąć ją w zwykłą poszewkę na poduszkę, na zwykłą poduszkę.  Oto słodka, ale mocna mieszanka na ziołową poduszkę:

  • 4 części suszonych liści lawendy
  • 2 części suszonego chmielu
  • 2 części suszonych płatków róży
  • 1 część suszonego rumianku
  • 1 część suszonej melisy

 Zioła w końcu tracą swój zapach i należy je wymienić po około dziewięciu do dwunastu miesiącach.

Tags: No tags

Komentarze są wyłączone.