Jakie są najczęstsze objawy guza mózgu?

Guz mózgu to masa nieprawidłowych komórek, która powstaje wewnątrz mózgu. Guz mózgu może być łagodny i nienowotworowy lub złośliwy i nowotworowy. Leczenie zależy w dużej mierze od wielkości guza i jego umiejscowienia. 

Wyraźne objawy guza mózgu.

Objawy guza mózgu różnią się w zależności od obszaru mózgu, w którym powstała nieprawidłowość.

1. Jeśli uszkodzona część ciała jest odpowiedzialna za mowę, najwyraźniejszym objawem może być znaczna utrata mowy.
2. Innym z najczęstszych objawów guza mózgu jest napad padaczkowy.
3. Dość poważnym objawem jest udar mózgu. Konieczne jest jak najszybsze udanie się do szpitala.
4. Bóle głowy, które różnią się od normalnych bólów głowy, również mogą być wyraźnym objawem guza głowy.
Jeśli u danej osoby wystąpi którykolwiek z opisanych powyżej objawów, należy jak najszybciej udać się do najbliższego szpitala.

Rodzaje guzów mózgu.

Guz mózgu może być pierwotny lub wtórny. W pierwszym przypadku guz tworzy się w obszarze mózgu. We wtórnych guzach mózgu guz powstaje w innej części ciała i rozprzestrzenia się do mózgu. Nowotwory mózgu mogą powstawać w dowolnym miejscu w mózgu. U dzieci guz jest zwykle umiejscowiony w tylnej części mózgu. U dorosłych guz jest umiejscowiony głównie w przedniej i bocznej części mózgu. Inną klasyfikacją guzów mózgu jest to, czy są one łagodne, czy złośliwe. W przypadku łagodnych guzów mózgu komórki nie są nowotworowe, natomiast w przypadku złośliwych guzów mózgu komórki są nowotworowe. 

Jak leczyć guza mózgu?

Istnieją dwa sposoby diagnozowania ewentualnego guza mózgu. Jeden z nich to badanie rezonansem magnetycznym, a drugi to biopsja. Jeśli diagnoza wykaże, że dana osoba ma guza mózgu, najlepszym sposobem leczenia jest operacja. W trakcie operacji wykonuje się tzw. kraniotomię, aby usunąć masę nowotworową z obszaru mózgu. Jest to bardzo dokładny zabieg wykonywany przy użyciu zaawansowanej technologii. 

Przeprowadzenie operacji nie zawsze jest możliwe, ponieważ pacjent może być w podeszłym wieku lub guz jest umiejscowiony w obszarze mózgu, którego nie można dotknąć. W takich przypadkach najlepszym sposobem leczenia jest radioterapia i chemioterapia, w zależności od okoliczności. 

Podsumowanie.

Objawy guza mózgu są bardzo zróżnicowane i jeśli wystąpi któryś z nich, należy jak najszybciej udać się do lekarza i poddać się diagnostyce, aby dowiedzieć się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z guzem mózgu. Leczenie powinno być jak najskuteczniejsze, a w zdecydowanej większości przypadków najskuteczniejsza jest interwencja chirurgiczna. Obecnie wielu specjalistów skarży się, że nie ma wystarczającej liczby ośrodków referencyjnych, które zapewniłyby dobre leczenie guzów mózgu.

Tags: No tags

Jedna odpowiedź