drzemka mocy czyli power nap

Drzemka mocy, czyli power nap. Jak ją wykonać?

Power nap (z angielskiego: Drzemka mocy) to krótka drzemka, zwykle trwająca od 10 do 30 minut, z założenia występująca w środku dnia, aby dodać Ci energii na następną część dnia.  Drzemki wspomagające regenerację nie przypominają stałego snu, więc po takowej sesji nie będziesz oszołomiony.  Chociaż możesz mieć „sny”, drzemki energetyczne są bardziej związane z medytacją, w której myśli mogą przemieszczać się z podświadomości do świadomego umysłu iz powrotem bez skupiania się na nich.  Power nap d można zrobić niemal wszędzie, gdzie można w pełni i szczerze się zrelaksować.  Pewnie sam robiłeś ją wiele razy, nie wiedząc, że tak się to nazywa. Kluczem jest to, że musi to być miejsce wygodne psychicznie.  Komfort fizyczny jest równie ważny, ale bez ukojenia psychicznego mocna drzemka traci swój efekt.  Właśnie dlatego jakieś prywatne miejsce ma kluczowe znaczenie dla udanej drzemki.

Ok, więc jak możesz się zdrzemnąć?

Aby rozpocząć, znajdź miejsce, w którym możesz zdrzemnąć się nieprzerwanie przez co najmniej dziesięć minut lub na czas drzemki.  Wyłącz światła i, jeśli chcesz, załóż coś uspokajającego (lub nudnego) do słuchania.  Równie dobrze możesz chcieć włączyć jakiś alarm.
Pamiętaj, aby dać sobie przynajmniej minutę na wyjście z procesu drzemki.

Uwaga: Jedną z najważniejszych rzeczy do zapamiętania jest to, że im dłużej śpisz, tym głębiej się zanurzysz i tym bardziej będziesz oszołomiony po przebudzeniu.

Dźwięk i oświetlenie

Dźwięk: jeśli miałeś szczególnie niespokojny dzień lub cierpisz na szum w uszach, pomocny może być jakiś hałas w tle, na którym możesz się skupić i jednocześnie odepchnąć.  To dlatego, że gdybyś miał taki dzień, relaksacja umysłu mogłaby zająć zbyt dużo czasu lub być prawie niemożliwa, chyba że jest tam jakiś dźwięk, na którym można się skupić.  Można to wykonać zarówno z muzyką, jak i tekstem mówionym.

Oświetlenie: w rzeczywistości jest to trochę drażliwa sprawa.  Większość osób nakłania do znalezienia ciemnego, wygodnego miejsca.  Tak czy inaczej, jest to bardziej sprawa osobista.  Jeśli drzemiesz na dworze nad jeziorem, po prostu nie możesz wyłączyć słońca.  Możesz też znajdować się w biurze, w którym nie możesz sterować oświetleniem.  A może w ogóle nie przeszkadza ci światło, a nawet wolisz je od ciemności.  A może po prostu należysz do tych ludzi, których to nie obchodzi.  Ty wiesz najlepiej.

Kiedy już odkryjesz miejsce, rozgość się, kładąc się i rozluźniając ciało.  Ważne jest, aby leżeć twarzą do góry, nawet jeśli śpisz na boku lub na brzuchu, ponieważ ta pozycja utrzyma plecy w odpowiedniej pozycji i ułatwi szybkie odprężenie ciała.  Upewnij się, że ramiona i barki są całkowicie rozluźnione.

Z tego miejsca dosłownie wszystko masz w głowie.  Zachętą tutaj będzie aktywne myślenie o czymś, czymkolwiek.  nie!  Jeśli przychodzi ci do głowy jakiś pomysł, to dobrze, pozwól mu tam być, ale nie koncentruj się na nim;  nie podtrzymuj tego.  Po prostu pozwól temu przyjść i odejść.

Skoncentruj się na swoim oddechu.  Skoncentruj się na tym, jak czują się twoje nozdrza, gdy powietrze jest wciągane i wypuszczane, lub jak czuje się powietrze, gdy uderza w tylną część gardła.  Jeśli coś grasz, skup się na brzmieniu instrumentów lub głosu, ale nie na melodii ani na tym, co jest powiedziane.  Rób to tak długo, jak tego potrzebujesz.  W ten sposób żaden pomysł nie może się zakorzenić, a Twój umysł zacznie szybciej rozładowywać informacje.  Może się wydawać, że masz teraz pełny umysł i za dużo rozważasz, ale pamiętaj, że o niczym nie myślisz, pomysły po prostu mijają.  Twój umysł wysyła teraz informacje i właśnie tego chcesz, żeby robił.

Szybko powinieneś poczuć się jakbyś zaczynał śnić.  W rzeczywistości możesz to zrobić.  W porządku. Oznacza to, że jesteś spokojny, a twój umysł się odświeża.

Jeśli masz alarm, kiedy się włączy, po prostu otwórz oczy i połóż się.  Twój alarm nie powinien być zbyt nachalny.  nie chcesz wystraszyć się, wstając z drzemki.  Większość telefonów komórkowych ma funkcje alarmu, które będą służyć temu celowi.  Skoncentruj się na oddychaniu i otwórz oczy.  Poczuj swoje ciało i zacznij się rozciągać.  Usiądź wygodnie i przyjmij to wszystko. Twój umysł powinien być teraz czysty.

Tags: No tags

Komentarze są wyłączone.