Pocovidowe problemy ze snem i koncentracją

Koronasomnia to nazwa używana przez lekarzy w odniesieniu do problemów ze snem, jakie na skutek związanego z epidemią stresu i niepokoju ma teraz 58% polskiego społeczeństwa. Drugim terminem jest mgła mózgowa – to zespół objawów neurologicznych dokuczających osobom, które przeszły COVID-19. Jednym z najbardziej uciążliwych są problemy ze skupieniem uwagi, logicznym myśleniem oraz pamięcią. Wielu ekspertów radzi jak sobie radzić w takich oto przypadkach:

1). W razie trudności z koncentracją i pamięcią – aby jak najmniej dodatkowo stresowały, warto ułatwiać sobie realizację codziennych zadań za pomocą list, notatek i przypomnień (na przykład alarmów w telefonie). Większe przedsięwzięcia trzeba podzielić na mniejsze kroki – chroni to przed narastającym uczuciem przytłoczenia. Bardzo ważne jest, aby zmobilizować się do regularnej aktywności fizycznej, która przyspiesza regenerację mózgu. Na początku mogą to być spacery w umiarkowanym tempie. Dobrym treningiem dla mózgu są też łamigłówki, krzyżówki, puzzle – stopniowo zwiększamy ich trudność.

2). Kiedy nocny wypoczynek jest zaburzony – możemy mieć nie tylko problemy z zaśnięciem i przespaniem całej nocy, ale także często śnić koszmary. Lekarze radzą, aby zadbać o jadłospis pomagający uregulować zegar biologiczny organizmu. Zalecane są pokarmy bogate w tryptofan i magnez. Ten ostatni likwiduje napięcia mięśniowe, a także wydłuża czas i efektywność snu. Znów pierwszy jest prekursorem hormonu snu, melatoniny. Dobroczynne pokarmy to między innymi winogrona, banany, migdały, orzechy, awokado, brązowy ryż, szpinak, brokuły, fasola i groch, kiełki lucerny, rzeżucha, rukiew wodna, jarmuż. Równocześnie dobrze jest ograniczyć spożycie kofeiny oraz alkoholu (także lekkiego wina i piwa). Negatywnie wpływają na cykl snu. Kofeina zmniejsza naturalną senność, zaś produkty metabolizowania alkoholu spłycają sen. Pomocna może być specjalna kołdra obciążeniowa, tzw. sensoryczna (na przykład ze sklepu internetowego, około 300 zł) – o wadze stanowiącej 5-15 procent naszej masy ciała. Wywierany przez nią nacisk stabilizuje reakcje organizmu na bodźce zewnętrzne i działa kojąco na układ nerwowy. Jednak nie należy jej używać, jeśli występuje: obturacyjny bezdech śródsenny, astma, klaustrofobia, łamliwość kości, osteoporoza.

Tags: No tags

Komentarze są wyłączone.