Site Loader

Czy wiesz, że chrapanie to dolegliwość, z którą zmaga się ponad połowa Polaków? To akustyczne zjawisko nie tylko wpływa na komfort naszego snu, ale także niesie za sobą poważne zagrożenie dla zdrowia.

Potencjalne konsekwencje zdrowotne wynikające z chrapania
Chrapanie, choć kojarzone jest głównie jako uciążliwy odgłos wybudzający ze snu, w rzeczywistości jest przypadłością niezwykle groźną. Obok zmęczenia, nadmiernej senności czy problemów z koncentracją, pojawiać się mogą znacznie poważniejsze skutki.

Niedotlenienie organizmu
Chrapanie bardzo często wiąże się z epizodycznym zatrzymywaniem oddechu (bezdech senny). To dolegliwość, której skutki mogą być naprawdę bardzo poważne. Bezdech senny prowadzić może bowiem do niedotlenienia organizmu. Powszechnym skutkiem bezdechu sennego są problemy z sercem, nadciśnienie tętnicze. Przypadłość ta może przyczynić się nawet do zawału i udaru.

Zaburzenia regeneracji
Bezdech senny bardzo często skutkuje tym, iż podczas jednej nocy budzimy się z przeraźliwym lękiem. Łapczywie łapiemy powietrze i wyrównujemy deficyt tlenu w organizmie.

Częste przebudzenia oraz tzw. fragmentacja snu sprawia, że mamy problemy z pamięcią, koncentracją oraz gorzej radzimy sobie ze stresem. Według różnych źródeł, bezdech senny może skutkować nawet depresją.

Problemy intymne
Zaburzenia oddychania podczas snu mają bezpośredni wpływ na produkcję testosteronu oraz białka wiążącego hormony płciowe.

Pacjenci, którzy chrapią borykają się ze zmniejszonym libido oraz częściej diagnozuje się u nich problemy z erekcją, które są wynikiem: stresu, przewlekłego zmęczenia oraz zaburzeń o charakterze neurogennym.

Poranny ból głowy
Niezwykle charakterystycznym skutkiem chrapania jest… po prostu ból. Najczęściej, towarzyszy nam silny ból głowy. Nierzadko pojawiają się także silne bóle żołądka oraz ogólny dyskomfort.

Przyczyny chrapania
Chrapanie jest objawem utrudnionego przepływu powietrza przez gardło. To zjawisko może być uwarunkowane przez szereg różnych czynników.

Najczęściej diagnozowaną przyczyną chrapania u osób dorosłych jest otyłość. Szczególnie niebezpieczne jest nagromadzenie tkanki tłuszczowej w górnej części ciała, tj. w okolicach tułowia, szyi, podbródka, gardła oraz nasady języka.

Inną, stosunkowo często pojawiającą się przyczyną chrapania jest krzywa przegroda nosowa. Sprzyja pojawianiu się kataru oraz znacząco utrudnia przepływ powietrza (nie tylko podczas snu). Bardzo często, chrapiemy także z powodu przerostów nasady języka i języczka oraz nadmiernego zwiotczenia podniebienia.

Ponadto, chrapanie może być wynikiem:

  • przerostu i obrzęku małżowin nosowych
  • przerostu migdałków podniebnych
  • polipów nosa
  • alergia
  • niedrożność nosa wynikająca np. z zapalenia zatok
  • wiotkość krtani

Jak zdiagnozować chrapanie?

Chrapanie to objaw chorobowy, którego diagnoza nie jest trudna. Wszak, to charakterystyczne, akustyczne zjawisko.

Większym problemem jest diagnoza przyczyny chrapania, która wymaga realizacji badania poligraficznego snu. W pierwszej kolejności, zaleca się zrealizować skrócone badanie celem zweryfikowania czy chrapaniu towarzyszy bezdech senny.

W celu zweryfikowania, gdzie drogi oddechowe są niedrożne, lekarz może zalecić:

  • trójwymiarową tomografię
  • rynomanometrię

Jak pozbyć się chrapania?
Medycyna oferuje co najmniej kilka rozwiązań jeśli chodzi o leczenie chrapania. Powszechnym rozwiązaniem są tzw. aparaty na chrapanie oraz maski tlenowe, które zakładamy na nos oraz usta. Jest to jednak niezbyt komfortowa metoda leczenia, która coraz częściej zastępowana jest innowacyjnymi środkami farmakologicznymi.

Niewątpliwie na miano „innowacyjnego” zasługuje Snoran Plus – suplement diety w kapsułkach, którego bardzo wysoka efektywność została potwierdzona badaniami klinicznymi.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *